Drukarnia » Chrzest Święty – krok po kroku

Czym jest Chrzest Święty i w jakim wieku do niego przystępujemy?

Chrzest Święty jest to pierwszy sakrament jaki po narodzinach otrzymuje od Boga każde dziecko wychowujące się w katolickiej rodzinie. Dzięki niemu oczyszczamy się z grzechu pierworodnego i stajemy się dziećmi Bożymi. Nazwa ceremonii pochodzi od obrzędu, który jest wypełniany podczas mszy, czyli chrzczenia. Chrzcić, czyli z greckiego baptizein, oznacza nic innego jak „zanurzyć” w wodzie. Częstą zagwozdką jest także wiek dziecka, jaki jest najodpowiedniejszy, aby przyjąć chrzest święty. Zakłada się, że dziecko powinno zostać ochrzczone w pierwszych tygodniach życia(do 3 miesiąca życia), dzięki czemu jest szansa, że prześpi ono całą ceremonię. Wielu rodziców decyduje się jednak na ochrzczenie swojej pociechy w nieco późniejszym terminie, jednak w większości nie później niż do pierwszych urodzin dziecka. Coraz częściej spotykane jest też, że chrzciny i roczek dziecka są organizowane w formie jednego przyjęcia.

Dokumenty, o jakich musimy pamiętać przygotowując się do Chrztu Świętego

Jeśli chcemy, aby nasza pociecha otrzymała Chrzest Święty musimy zadbać o to, aby wszystkie niezbędne dokumenty zostały dostarczone do księdza. Idąc dostarczyć je do kościoła, koniecznie przygotuj :

  • Dowody osobiste
  • Akt urodzenia dziecka
  • Akt ślubu rodziców
  • Zaświadczenie, że rodzice chrzestni przystąpili do sakramentu bierzmowania
  • Zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przez rodziców chrzestnych
  • Jeśli Chrzest Święty ma odbyć się w innej parafii niż w kościele parafialnym rodziców, należy otrzymać i dostarczyć również pisemną zgodę proboszcza parafii, do jakiej przynależymy. Bez takiego dokumentu będzie ciężko cokolwiek załatwić, gdyż jest to niezbędny załącznik jaki należy dostarczyć przed chrztem.

W sytuacji, gdy rodzice nie mają ślubu lecz deklarują się, że są osobami wierzącymi kościół zwykle pozwala na dokonanie Sakramentu Chrztu Świętego.

Atrybuty niezbędne podczas ceremonii

Gdy papierologia jest już za nami czas na najprzyjemniejszą część przygotowań, czyli wyposażenie brzdąca w strój na chrzest oraz świecę do chrztu z profitką i szatkę.

Ubranko- strój w jakim zaniesiemy dziecko na ceremonię chrztu powinien być utrzymany w białych i jasnych barwach, gdyż biel oznacza czystość.

Paschał – kupowana zwykle przez ojca chrzestnego, odpalana podczas ceremonii. Jest symbolem światła wiary oraz rozpoczęcia życia z duchem świętym.

Szatka – matka chrzestna nabywa szatkę, a następnie podczas ceremonii kładzie ją na główce dziecka.
Jest to symbol przynależności do Chrystusa.

Jaki prezent kupić na Chrzest Święty?

Do najczęściej spotykanych prezentów na Chrzest należą:

Medalik z wizerunkiem matki boskiej – jest to zwykle prezent od chrzestnych, jednak pamiętajmy, że medalik nie powinien być w kształcie krzyża, gdyż według przesądów jeśli dziecko otrzyma krzyż, będzie go nosić przez całe życie. Nie musimy wierzyć w zabobony, jednak jeśli rzeczywiście planujemy, aby łańcuszek ozdabiany był przez krzyżyk, warto zapytać rodziców dziecka o zgodę, gdyż być może oni będą przesądni, a nie chcemy przecież nikomu takim prezentem zaszkodzić.

Biblia – jest to również dość często spotykany prezent z okazji chrzcin, gdyż nie ma w sobie żadnych niespodzianek w postaci przesądów, a dodatkowo biblia jest idealnym symbolem wprowadzenia młodego katolika w chrześcijański świat.

Różaniec – jest to również wspaniały i niezwykle intymny religijnie prezent, który sprawi, że religijne symbole będą otaczać młodego katolika od najmłodszych lat. Przyda się on również na komunii świętej i mszach kościelnych, dzięki czemu piękna pamiątka będzie również niezwykle praktyczna.

Pieniądze – najczęściej wybieraną formą prezentu są pieniądze w pamiątce ze chrztu (zwykle w postaci składanej kartki). Jest to niezwykle praktyczny prezent i pewnie z tego względu jest on zdecydowanym faworytem wśród podarków na chrzest. Jednak zawsze pojawia się pytanie: Jaką kwotę przeznaczyć? Nie popadajmy w paranoje. Jest to oczywiście zależne od tego kim są dla nas rodzice dziecka oraz czy jesteśmy rodzicami chrzestnymi. Zwykle jednak kwota która zostaje umieszczana w kopercie mieści się w przedziale 300-500zł.

Do czego zobowiązuje Chrzest Święty?

Chrzest Święty zobowiązuje nie tylko dziecko które przystępuje do sakramentu, ale również rodziców. Poprzez ochrzczenie dziecka deklarujemy przez Bogiem, iż będziemy wychowywać naszą pociechę w wierze katolickiej, a także uczyć je prawd na jej temat. Zobowiązuje on również do wiary jednego Boga oraz jeden kościół powszechny a także w życie wieczne i zbawienie po śmierci. Chrzciny nie wiążą się jednak jedynie z zobowiązaniami, gdyż Bóg daje nam to co najważniejsze, czyli możliwość uczestniczenia w mszach świętych, przyjmowania sakramentów, oraz przede wszystkim swoją miłość. Zaproś więc swoich gości i cieszcie się tym wspaniałym, ważnym dniem.