Drukarnia » Koszyczek wielkanocny – co do niego włożyć?

mama i córka przygotowują pisanki na Święta wielkanocne 2019 Drukarnia Letica Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a Twój koszyczek wielkanocny dalej nie jest przygotowany?
My pomożemy Ci go zapełnić, oraz wytłumaczymy, czego symbolem są poszczególne potrawy i produkty. Krótko mówiąc, powiemy z czym to się je. Jeśli więc dalej masz dylemat co kupić do wielkanocnego koszyczka, prędko łap za notes i zapisuj, bez czego święconka nie może istnieć.

Co kupić do wielkanocnego koszyczka? Oto nasza lista zakupów: 

  • Jajka
  • Chleb
  • Ciasto ( zwykle babka Wielkanocna)
  • Baranek
  • Kiełbasa
  • Sól
  • Chrzan


Koszyczek wielkanocny – symbolika produktów

 

jajka przecięte na pół artystyczny obrazek Drukarnia Letica Jajka – jajka są symbolem odradzającego się życia,  czyli innymi słowy Zmartwychwstania Pana Jezusa. Istotne jest również to, aby jajko w święconce było przekrojone i rozdzielone, co symbolizuje otwarty grób. Podczas śniadania wielkanocnego jajko dzieli się na tyle części ile jest osób i każdy otrzymuje swój kawałek. Tradycyjny koszyczek wielkanocny bez jajka nie istnieje.

Ciasto – jest to element święconki który został wprowadzony do święconki stosunkowo niedawno.
Na wstępie musimy pamiętać, aby ciasto które zostaje umieszczone w święconce było wyrobem domowym, najlepiej upieczonym przez nas samych, a nie ciastem kupnym. Jest to bowiem symbol ludzkiej doskonałości  oraz umiejętności jakie człowiek nabył i za jakie chciałby podziękować Bogu. Umiejętność wypiekania ciast jest bowiem niesamowitym darem który nie tylko osładza nam życie, ale również daje pożywienie.

Baranek – jest to symbol zwycięstwa życia nad śmiercią oraz przezwyciężenie zła. Baranek w koszyczku wielkanocnym jest odpowiednikiem Jezusa Zmartwychwstałego 3 dni po ukrzyżowaniu. Według biblii Chrystus poprzez śmierć na krzyżu odkupił nasze winy za grzechy. Poświęcony baranek ma zapewnić domownikom bezpieczeństwo przez kolejny rok.

Kiełbasa – wędlina lub kiełbasa wieprzowa są w święconce zapowiedzią płodności, zdrowia i dostatku materialnego. W dawnych czasach mięso było bowiem towarem dość ekskluzywnym i nie każdego było na nie stać. Wyroby wędliniarskie są pamiątką ofiary złożonej z Baranka Bożego, czyli ofiary Jezusa na krzyżu, którą złożył dla odkupienia ludzkości.

Chleb jako ozdoby wielkanocne na wielkanoc 2019

Chleb – jest to sygnatura ciała Chrystusa. Pieczywo jest nawiązaniem do przemienienia pańskiego dokonanego przez Jezusa w Wielki Czwartek podczas ostatniej wieczerzy. Jest to równieżsymbol pomyślności i dobrobytu. Chleb jest bowiem produktem, którego nigdy nie powinno zabraknąć w naszych domach.

Sól – sól jest ważnym elementem święconki. Jest symbolem prawdy oraz oczyszczenia naszej duszy które powinno się odbyć podczas Świąt Wielkanocnych. Chroni ona również przed złem. Sól utrzymuje świeżość potraw, chroniąc je przed zepsuciem.

Chrzan – jest to symbol siły fizycznej oraz krzepy, a także męki pańskiej. Umieszczenie tartego chrzanu w koszyczku ma zapewnić nam zdrowie. Jest to bowiem naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości o czym większość z nas nie wie. Zwalcza katar, chore zatoki, a także bóle kręgosłupa i reumatyczne. Dzięki tym wspaniałym właściwościom Chrzan znalazł swoje miejsce w naszym tradycyjnym polskim koszyczku wielkanocnym i z pewnością w nim pozostanie.

 

A co z przesądami?

Czy jeśli wysypie mi się sól w święconce to będę miał nieszczęście? Oczywiście, że nie. Owszem, rozsypana sól jest symbolem który zwiastuje nieszczęście i wprowadza nas w niepokój. Jest to jednak pogański przesąd który nie ma żadnego powiązania z religią chrześcijańską. Nie należy więc popadać w obłęd i przejmować się tym. Dla tych bardziej przesądnych jest oczywiście rozwiązanie. W przypadku rozsypania się soli, aby zdjąć z siebie klątwę należy wziąć między palce szczyptę soli, a następnie rzucić przez lewe ramie. Rzucenie szczypty soli przez prawe ramię może przysporzyć nam jeszcze więcej problemów!

 

Wielkanoc 2019 – zaskocz swoją rodzinę i przyjaciół!

Jeśli wiesz, że w kościele podczas święcenia koszyczka wielkanocnego lub w Wielkanoc spotkasz rodzinę bądź przyjaciół, świetnym pomysłem jest obdarowanie ich wielkanocnymi kartkami świątecznymi. Nie wkłada się ich wprawdzie do koszyczka, lecz warto pomyśleć o nich wcześniej i w ten szczęśliwy dzień złożyć życzenia najbliższym w ten oryginalny sposób. Nie tylko sprawisz im niesamowitą niespodziankę, lecz kartki mogą stać się również świetną pamiątką oraz służyć jako ozdoby wielkanocne.

 

 

 

 

 

 

 

 Czy można zmienić produkty w koszyczku wielkanocnym?

Zdjęcie koszyczka wielkanocnego święconka Drukarnia Letica
Obecnie w koszyczkach wielkanocnych można znaleźć różne rozmaite produkty i potrawy. Ze względu na to, że coraz więcej osób decyduje się na wegetarianizm, w koszyczkach mięsa, kiełbasy i wędliny wymieniane są na sery, warzywa, a nawet produkty wegańskie. Nie mają one w prawdzie swoich symbolicznych znaczeń, lecz pamiętajmy, że najważniejszym elementem Wielkanocy nie jest to, co zawiera nasz koszyczek wielkanocny, lecz to, co znajduje się w naszych sercach. Cieszmy się Zmartwychwstaniem Bożym w gronie najbliższych, a my życzymy Wam Wesołego Alleluja! 🙂