Drukarnia » Święta Państwowe i Międzynarodowe

Święta Państwowe i Międzynarodowe

Wydarzenia historyczne ukształtowały nasz charakter narodowy oraz szacunek do wolności. Nic więc dziwnego, że najważniejsze z nich wyróżniliśmy, mianując je świętami narodowymi. Jest to czas refleksji historycznych oraz moment, kiedy możemy okazać wdzięczność tym, którzy walczyli i oddali życie za to, abyśmy dziś mogli dumnie nazywać się Polakami. To właśnie święta państwowe jednoczą i uświadamiają Polaków. Nie czekajmy zatem ani chwili! Złapmy flagi w dłoń, przypnijmy kotyliony do piersi i świętujmy ten czas, dzieląc się radością z tego, że możemy dziś żyć wolni i niezależni w kraju naszych dziadów i pradziadów.

Narodowy Dzień Zwycięstwa

Dzień Zwycięstwa w Polsce od 1945 do 2015 roku był obchodzony 9 maja pod nazwą Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. W kwietniu 2015 roku z okazji zbliżającej się 70 rocznicy zakończenia Drugiej Wojny Światowej Sejm przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa, znosząc tym samym Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. Zmieniono również datę święta z 9 maja na 8 maja. Święto to jest obchodzone również w wielu innych krajach, a w Białorusi, Kazachstanie, Mołdawii, Rosji, Uzbekistanie i na Ukrainie dzień ten jest wolny od pracy. Ogromna radość, jaka spłynęła na świat po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej sprawiła, że wszystkie Państwa odetchnęły z ulgą i mogły się cieszyć wolnością i spokojem – z tego powodu powstało właśnie to święto.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Podczas II Wojny Światowej mieszkańcy wsi i małych miast zachowali iście bohaterską postawę ratując życie wielu uchodźcom, Żydom oraz żołnierzom Wojska Polskiego. Ukrywając ich w swoich domach ryzykowali nie tylko życie swoje, ale również swoich najbliższych. Mimo tak ogromnego ryzyka i strachu który niewątpliwie pojawiłby się także w każdym z nas, pomagali potrzebującym i nie odwrócili się od nich. Było to olbrzymie poświęcenie, gdyż wielu z nich zapłaciło za to głową. Represje nałożone na Polaków przez wojska nazistowskie nie zatrzymały jednak naszych rodaków przed zachowaniem ludzkiej postawy i pomocy bliźnim. Wiele wiosek zostało z tego powodu napadniętych i spalonych, a mieszkańcy zamordowani i rozstrzelani. Niektórych mieszkańców wysyłano do obozów koncentracyjnych, nie zwracano uwagi na wiek i płeć. Wiele dzieci porwano i poddano germanizacji, a inne zmuszano do ciężkiej, fizycznej pracy. 12 lipca 1943 roku w polskiej wsi Michniów dokonano zagłady wszystkich mieszkańców, a następnie spalono całą wioskę. Ta data została uznana za symbol walki i poświęcenia Polaków mieszkających na wsiach. Z tego też względu 12 lipca świętujemy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, nie tylko wsi Michniów, ale wszystkich wiosek które za pomoc potrzebującym zapłaciły potokami łez i krwi.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie było wydarzeniem, o którym każdy z nas wiele słyszał i wie. Bohaterskie zachowanie powstańców AK jest momentem, który dał siłę Polakom. Mimo małych zasobów amunicji i broni palnej, oraz niewystarczających zasobów uzbrojenia podjęli się oni walki o wolność. Świadomi tego, że są na gorszej pozycji, postanowili za wszelką cenę podjąć się walki z wrogiem. Wolność i niepodległość dla swoich rodzin, siebie oraz całej społeczności Polskiej była dla nich sprawą pierwszej wagi. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Żołnierze niemieccy mieli przewagę w uzbrojeniu, a powstanie było oceniane na kilkudniowe. Powstańcy jednak zaskoczyli Niemców i zatarte boje i walkę prowadzili nie kilka, a 63 dni. Kapitulacja nastąpiła w dniu 3 października 1944. W wyniku walk pomiędzy Armią Krajową a wojskami niemieckimi (a także na rozkaz zniszczenia miasta wydany przez Hitlera) ponad 80% miasta zostało obrócone w ruiny.

Święta Państwowe są dla nas oderwaniem od codzienności. Moment na chwilę refleksji sprawiający, że czujemy się bardziej związani z naszym krajem i wdzięczni za to, co mamy. Jeśli jesteś ciekawy streszczonej genezy takich świąt jak Święto Pracy, Dzień Flagi RP oraz Święto Narodowe 3 Maja, kliknij     —->

Życzymy miłej lektury! 🙂