biuro@letica.pl

500 702 201

Jak przygotować pliki do druku?

Wcześniej wspominaliśmy o kolorystyce i odmiennych przestrzeniach RGB i CMYK.

Tym razem poruszymy kolejne zagadnienia związane z odpowiednim przygotowaniem (zapisem) plików, aby nadawały się do druku.

Poruszając się w tym temacie musimy zrozumieć czym jest grafika wektorowa;

Inaczej: grafika obiektowa – związana jest z faktem, iż obraz opisany jest za pomocą tzw. obiektów, które zbudowane są z podstawowych elementów nazywanych prymitywami, czyli prostych figur geometrycznych takich jak odcinki, krzywe, okręgi, wielokąty. Dlatego w uproszczeniu mówimy, że obraz zbudowany jest „na krzywych”.

Podczas powiększania obrazu rastrowego będzie w końcu widać poszczególne piksele, natomiast podczas powiększania obrazu wektorowego będzie widać ostre kształty figur geometrycznych, z których obraz jest zbudowany.

W przeciwieństwie do grafiki rastrowej grafika wektorowa jest grafiką w pełni skalowalną, co oznacza, iż obrazy wektorowe można nieograniczenie powiększać oraz zmieniać ich proporcje bez uszczerbku na jakości. Dlatego też obraz może być wyświetlony w maksymalnie dostępnej dla ekranu czy wydruku rozdzielczości.

W przypadku grafiki rastrowej obrót obrazu może zniekształcić go powodując utratę jakości (w szczególności, jeśli nie jest to obrót o wielokrotność kąta prostego). Typowe edytory grafiki wektorowej pozwalają oprócz zmiany parametrów i atrybutów prymitywów także na przekształcenia na obiektach, np.: obrót, przesunięcie, odbicie lustrzane, rozciąganie, pochylanie.

Obrazy wektorowe można łatwo przetwarzać w ich odpowiedniki bitmapowe podając jedynie docelową rozdzielczość obrazu rastrowego.

Grafika wektorowa sprawdza się najlepiej, gdy zachodzi potrzeba stworzenia grafiki, czyli mającego stosunkowo małą ilość szczegółów, nie zaś zachowaniu fotorealizmu obecnego w obrazach. Odpowiednimi przykładami użycia grafiki wektorowej są: schematy naukowe i techniczne, mapy i plany, logo, herby, flagi, część graficznej twórczości artystycznej (np. komiksy).

Podczas korzystania z komputera można spotykać się z grafiką wektorową częściej, niż się powszechnie uważa. Stosowane są one m.in. w fontach, komputerowych opisach czcionek oraz w grach komputerowych i wideo.

Porównanie jakości obrazków wektorowych i rastrowych podczas skalowania przedstawia rysunek.

Formaty plików graficznych

Formaty plików graficznych można podzielić na formaty przechowujące grafikę rastrową oraz formaty przechowujące grafikę wektorową.

Przykładowe najczęściej stosowane formaty grafiki rastrowej: JPEG (Joint Photographic Experts Group), TIFF (Tagged Image File Format), PSD – mapa bitowa programu Adobe Photoshop.

Formaty grafiki wektorowej: CDR (Corel Draw), EPS (Encapsulated PostScript) oraz PDF i AI.

W takich formatach możemy przekazać pliki do drukarni, oprócz formatu musimy zwrócić uwagę na kilka innych parametrów.

Tworząc nowy dokument określ format strony, marginesy, spady. Warto przemyśleć wielkość marginesów wewnętrznych, czyli obszaru bezpiecznego od krawędzi do środka pracy, na którym nie powinno się zamieszczać żadnych kluczowych dla pracy elementów (np. teksty, logo, dopiski).

Wyjaśnię na marginesie strony czym są spady ? Otóż jest to obszar zadrukowany, wychodzący poza format docelowy, który gwarantuje, że po docięciu nie będzie „świecił” niezadrukowany brzeg strony. Zwykle spady określa się na 2 lub 3 mm (o tyle jest większy format z każdej docinanej strony).

Najlepiej pracować na pliku w skali 1:1.

Jeśli plik będzie w jakiś sposób jeszcze edytowany, to zostawmy go otwartego do edycji oraz załączmy plik z daną czcionką.

W parametrach zapisu pliku PDF należy pamiętać o ustawieniu wysokiej rozdzielczości (zaleca się 300dpi), kolorystyki na CMYK, i zachowaniu spadów z dokumentu. Można skorzystać z domyślnych ustawień zapisu PDF-a.

Pliki programów biurowych (np. Ms Word, Power Point) i PDF-y zapisane z tych programów technicznie nie nadają się do profesjonalnego druku i mogą jedynie pełnić funkcję wzoru do wykonania profesjonalnego projektu.

Co sprawdzić przez zapisaniem projektu do formatu PDF?

Przed zapisaniem pliku do PDF-a sprawdźmy czy:

– wymiary projektu są zgodne ze złożonym zamówieniem;

– wszystkie grafiki zostały zamienione na CMYK;

– na każdej stronie pracy są poprawne spady;

– grafiki mają odpowiednio wysoką rozdzielczość;

– fonty (tekst) zamienione są na krzywe.

To jedynie ogólne zasady przygotowania plików do druku.

Dział DTP (przygotowujący pliki do druku), grafik, czy też ogólnie ujmując drukarnia przed wydrukiem sprawdzi czy plik nadesłany przez Ciebie jest prawidłowo zapisany. Jeśli zlecasz przygotowanie projektu profesjonalnemu grafikowi on również zapisze właściwie pliki do druku.

Drukarnia Letica świadczy usługi projektowania i profesjonalnego druku.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i do kontaktu: www.letica.pl