Drukarnia » Dyplom a certyfikat – który wybrać i na jakie okazje?

Dyplom jest to dokument, który może pełnić funkcje zarówno potwierdzenia kwalifikacji oraz uprawnień zawodowych, jak również pełni on funkcje wyróżnienia na wszelkiego rodzaju konkursach i konkurencjach. Mimo, iż na dyplomy konkursowe zasługują przede wszystkim zwycięzcy, również osoby które zdobyły niższe miejsca otrzymują zwykle wyróżnienie w postaci dyplomu za udział, w ramach pamiątki i dowodu, że w takich zawodach uczestniczyli. W odróżnieniu od dyplomów certyfikaty są dokumentem poświadczającym, że dana osoba jest uprawniona do wykonywania ujętej na certyfikacie czynności. Certyfikat może również pełnić funkcję potwierdzenia posiadania wiedzy i kompetencji oraz odbycia kursu w jakiejś dziedzinie.

W przypadku niektórych okazji idealnie sprawdzą się zarówno dyplomy, jak i certyfikaty. Nie jest wtedy istotne na którą z tych dwóch opcji się zdecydujemy – obie będą odpowiednie. Kiedy jednak nie ma to znaczenia, a w jakich przypadkach któryś z nich będzie bardziej odpowiedni? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Dyplom

dyplom a4 kolorowe kredki szkolny Drukarnia LeticaDyplom dla dzieci szkolny A4 Drukarnia LeticaDyplom elegancki dla dorosłych A4 z wstęgą Drukarnia LeticaUniwersalny dyplom poziomy elegancki A4 dla dorosłych Drukarnia Letica

Jest on dokumentem, który kojarzy nam się z wygraną lub udziałem w konkursie. Jest to zwykle forma gratulacji za osiągnięte wyniki, staż pracy lub jest to po prostu dyplom ukończenia przedszkola lub szkoły. Jednymi z najpopularniejszych dyplomów są te z okazji pasowania na ucznia, które dzieci otrzymują w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Z tego względu dzielimy je na dyplomy dla dzieci, które są kolorowe i zawierają ciekawe grafiki, oraz okolicznościowe, którymi obdarowywani są dorośli.

Oto przykłady dyplomów jakie możemy spotkać i kupić stacjonarnie oraz online:

 • dyplom patriotyczny
 • dyplomy okolicznościowe
 • dyplom za udział
 • dyplom przedszkolaka
 • dyplom pasowania na ucznia
 • dyplom uznania
 • dyplomy z wyróżnieniem
 • dyplom ukończenia przedszkola
 • dyplomy urodzinowe

Te ostatnie są szczególnie ciekawym dodatkiem, który podczas urodzin dzieci będzie nie tylko niezwykle ciekawą ozdobą, ale również po imprezie będzie przypominał uczestnikom o świetnej zabawie.

Certyfikat:

Elegancki certyfikat A4 do wypisania uniwersalny Drukarnia LeticaDyplom kolorowy A4 poziomy zielony dla dzieci Drukarnia LeticaLuksusowy certyfikat do zadrukowania A4 poziomy dla dorosłych Drukarnia LeticaKolorowy dyplom A4 poziomy dla dzieci z pomarańczem Drukarnia Letica

Decydując się na certyfikat zwykle oznajmiamy za pomocą niego zdobycie kwalifikacji w konkretnej dziedzinie lub odbycie kursu. Certyfikatów nie dajemy natomiast w przypadku konkursów – do konkurencji z nagrodami i wygranymi przeznaczone są dyplomy. Certyfikat otrzymuje się za spełnienie pewnych wymagań oraz zdobytą wiedzę, bez konieczności konkurencji z innymi uczestnikami.

Certyfikatów mamy wiele:

 • certyfikat kompetencji zawodowych
 • certyfikat ukończenia kursu
 • certyfikat kwalifikowany
 • certyfikaty językowe np. certyfikat angielski
 • certyfikat rezydencji podatkowej

Innym rodzajem certyfikatu jest również zaświadczenie o niekaralności. Taki dokument wystawiany jest przez Krajowe Rejestry Karne przy sądach rejonowych i okręgowych.
Aby uzyskać takie zaświadczenie powinniśmy złożyć wniosek w punkcie informacyjnym KRK, zapytanie można również przesłać pocztą, kurierem bądź też złożyć online.

Zazwyczaj zaświadczenia o niekaralności wydawane są od ręki w godzinach pracy sądu po uiszczeniu odpowiedniej opłaty ( 20 zł w przypadku wniosku online oraz 30 zł w pozostałych wypadkach).