biuro@letica.pl

500 702 201

Majówka, czyli Polskie Święta Narodowe obchodzone w maju

Święta narodowe w maju

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Nie wątpliwie każdy z nas kojarzy ją z dniami wolnymi od pracy lub szkoły, a przecież jest ona czymś więcej niż tylko czasem na odpoczynek. Święto Pracy, Dzień Flagi RP oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja. Oto nasze powody do dumy podczas tej wiosennej sielanki. Majówka 2020, podobnie jak i każda kolejna i poprzednia wypada w te same dni (czyli 1, 2 i 3 maja). Co roku są to jednak inne dni tygodnia – oto prognoza na przyszłe 5 lat :

  • majówka 2020 – piątek, sobota, niedziela
  • majówka 2021 – sobota, niedziela, poniedziałek
  • majówka 2022  – niedziela, poniedziałek, wtorek
  • majówka 2023 – poniedziałek, wtorek, środa
  • majówka 2024 – środa, czwartek, piątek

Pozostaje jednak najczęściej zadawane pytanie : „Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?” Odpowiedź na to i inne niewiadome na temat świąt majówkowych znajdziecie poniżej, więc zapraszamy serdecznie do lektury.

Święto Pracy

Święto Pracy jest świętem narodowym (International Workers Day) obchodzonym corocznie 1 maja, a w Polsce jest to dzień wolny od pracy. Ma ono za zadanie upamiętniać ogromną tragedię robotników w Chicago, gdzie w 1886 roku podczas protestu i demonstracji przeciwko fatalnym warunkom pracy oraz godzinom pracy, których ilość przekraczała ich możliwości fizyczne. Pracownicy domagali się między innymi, aby zaniesiono 12-godzinny tryb pracy i zamieniono go na  8-godzinny, oraz zwiększenia wynagrodzeń. 1 maja 1886 protestujący rozpoczęli starcia z policją, a 3 maja zginęło 6 robotników. Finał tej katastrofy miał miejsce 4 maja, kiedy to w tłum protestujących została wrzucona bomba. Do dziś nie zidentyfikowano osoby, która wrzuciła bombę będącą punktem zapalnym dla policji.  Ogień został otwarty i wiele niewinnych osób zginęło, inni zostali ranni. Zamieszki te nazwano Haymarket Riot od miejsca w jakim do nich doszło, czyli placu Haymarket w Chicago.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień ten jest obchodzony corocznie 2 maja ( tego samego dnia obchodzimy również Dzień Polonii oraz Dzień  Polaków za Granicą). Mimo, iż nie jest to ustawowo dzień wolny od pracy zwykle większość firm jest zamknięta, przedłużając tym urlop – majówkę. Podczas tego święta odbywają się liczne obchody, warto więc zaopatrzyć się w kotylion, patriotyczne przypinki do ubrań oraz flagę. Ciekawym faktem jest również to, że w latach PRL tego dnia był obowiązek zdjęcia flag biało-czerwonych, aby nie powiewały na wietrze w Święto Konstytucji Trzeciego Maja, które władze komunistyczne zniosły.
Obecnie majówka jest czasem, który możemy spędzić z rodziną i przyjaciółmi. Nie zapominajmy jednak o oddaniu hołdu poległym w tych dniach lata temu. To właśnie dzięki nim dziś możemy się cieszyć wspólnie naszą wolnością.

Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Trzeciego Maja, druga konstytucja w Europie (pierwsza była korsykańska uchwalona w listopadzie 1755), a trzecia na świecie. W Polsce w okresie zaborów wprowadzono bezwzględny zakaz celebrowania tego święta pod groźbą kary grzywny lub cielesnej. Następnie, gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość Sejm wprowadził uchwałę z dnia 29 kwietnia 1919 roku, która mianowała dzień 3 Maja Świętem Narodowym. Przez kolejne 27 lat obchodzono je corocznie, aż do 1946 roku, kiedy to po wojnie doszło do licznych demonstracji studenckich. Po buncie młodzieży władze komunistyczne zniosły święto poprzez interwencje milicyjne, a 18 stycznia 1951 roku uchwalono ustawę o dniach wolnych od pracy, która oznaczała oficjalne zniesienie święta.
Do końca panowania na terenach Polskich władz PRL-u sytuacja nie uległa zmianie. W 1990 roku, gdy Polska odzyskała nazwę państwa z Rzeczypospolitej Ludowej na Rzeczpospolitą Polską, a w godle Polski Orzeł odzyskał koronę, przywrócono Święto Narodowe 3 Maja. Od tego czasu świętujemy je corocznie nosząc kotyliony, wieszając flagi i wspólnie celebrując ten wspaniały dzień.

Majówka - czas świętowania czy odpoczynku?

Majówka jest to idealny czas, aby odpocząć od codziennego wyścigu szczurów z jakim na co dzień mamy styczność. Ta chwila przerwy może również zawierać choć moment na świętowanie zwycięstwa ludzi, którzy zawalczyli o nasze dobro. To dzięki nim jesteśmy teraz wolnymi ludźmi i mamy możliwość pracy w dobrych warunkach. Jeśli więc pogoda na majówkę nie dopisała, wypijmy syrop z mniszka lekarskiego*, złapmy flagę i kotylion w dłoń i świętujmy naszą wolność! Obchody 1 maja oraz obchody 3 maja odbywają się nie tylko w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Lublin, Poznań, Gdańsk czy Szczecin, ale w całej Polsce. Wszystkim Polakom życzymy miłego świętowania!