Drukarnia » Koperta- jaką wybrać, żeby wszystko pasowało?

Właśnie planujesz rozesłanie kartek świątecznych albo zastanawiasz się jak rozdać zaproszenia ślubne? Z pewnością pierwsza myśl to ozdobna koperta, która nie tylko zabezpieczy przesyłkę, ale Różnokolorowe ozdobne koperty w rozmiarze K4 Drukarnia Leticatakże ją dopełni. Tylko jaki rozmiar wybrać? W końcu jest ich naprawdę sporo.

Najbardziej popularnym rozmiarem jest koperta C6. Idealnie zmieści się do niej pocztówka, kartka w rozmiarze A6 lub też wydruk A4 złożony na cztery równe części. To także w niej najczęściej wysyłamy i dostajemy wszelkie listy czy korespondencję. Czasem jednak zdarza się, że nasza przesyłka jest większa, a my nie możemy jej zgiąć. Co wtedy?

W takim wypadku możemy wybrać inną kopertę, dopasowaną do tego, co ma się znaleźć w jej wnętrzu. Nie warto jednak marnować czasu na metodę prób i błędów, aby ułatwić wybór powstała oficjalna klasyfikacja, w której przypisano konkretnym rozmiarom dokładne oznaczenia. Tak jak w przypadku papieru mamy literki A i B, tak oznaczenia kopert rozpoczynają się od litery C. W jej towarzystwie zawsze staje liczba, która określa rozmiar.

 

Rozmiar kopert zawsze jest tak dopasowany, aby zmieścić kartkę w rozmiarze określonym tą samą liczbą i tak:

  • C4  z powodzeniem zmieści kartkę A4. Jej rozmiar to 229mm na 324mm
  • C5  pomieści wydruk w A5, co można obrazowo opisać jako połowa kartki o rozmiarze A4., ma więc rozmiar 162mm na 229mm
  • C6  najpopularniejszy z rozmiarów, ponieważ jest dopasowany do wszelkich kartek i pocztówek w rozmiarze A6, a także zmieścisz w nich arkusz A4 złożony na 4 równe części. Jej rozmiar to 114mm na 162mm

Istnieją też oczywiście niestandardowe rozmiary kopert, które nie dają się przełożyć na rozmiar arkusza papieru oznaczonego literą A.

Są to między innymi:

  • DL  koperta o kształcie bardziej wydłużonego, wąskiego prostokąta. Zmieści wydruk w rozmiarze DL, czyli o wielkości 1/3 arkusza A4
  •  K4  kwadratowa koperta dopasowana do kartek, zaproszeń i pocztówek o rozmiarze boków 14x14cm.

 

Co do czego, czyli jaka koperta będzie odpowiednia dla Twojej przesyłki?

 

ekologiczna koperta ozdobna C6 w kolorze brazowym zamkniecie w szpic Drukarnia PoznanParafrazując pewne porzekadło: nie tylko rozmiar ma znaczenie. Ważne jest także to, jaką przesyłkę chcemy włożyć do koperty, czy możemy ją złożyć, czy powinna ona być lepiej zabezpieczona. Wysyłka wszelkich eleganckich i oficjalnych pism czy zaproszeń wymaga od nas zadbania o brak zagnieceń. Warto też w takich wypadkach zadbać o estetykę samego „opakowania”, wybrać ozdobną, perłową bądź kolorową kopertę albo postawić na nadrukowaną personalizację, która podkreśli nasz profesjonalizm.

Jeśli musisz przesłać ważne dokumenty, które nie tylko nie mogą być złożone, ale także powinny dotrzeć do adresata w nienagannym stanie, wtedy warto zaopatrzyć się w twardsze koperty kartonowe. Będziesz miał wtedy pewność, że twoja przesyłka dotrze w nienagannej postaci.